Sice vzniklo už ve 20. letech minulého století, ale popularity se dočkalo až v letech koncem dvacátého století a to zejména ve skandinávských zemích. Teprve později se dostalo do Čech a dá se říci, že na přelomu milénia o něm se stalo obrovským hitem.
Řeč je o soláriu. Možná si mnozí vzpomenou, jak po roce 2000 někteří nedali bez návštěvy solária ani ránu, zvláště před návštěvou významnějších společenských událostí mimo letní sezónu. Šlo hlavně o dámy, které usilovaly o ten správný odstín kůže. Některé to ovšem trochu přeháněly a místo krásného opálení jejich kůže dostala nezdravý hnědo-oranžový odstín.
Jak funguje solárium
Solárium vyzařuje frekvence neviditelného ultrafialového záření spektra UVA a UVB, které obsahuje i sluneční záření. UVA je odpovědné za přímou pigmentaci, která trvá přibližně 24 hodin. Přímá pigmentace je oxidace a následné ztmavnutí slabě zbarveného předstupně melaninu (kožního barviva). Avšak předtím paprsky spektra UVB aktivují melanocyty, což jsou buňky ve spodní vrstvě kůže, které s pomocí neesenciální kyseliny tyrosinu produkují melanin a vysílají ho kanálky na povrch kůže, kde oxiduje právě působením UVA a zhnědne. Při dostatečném působení UVB však pokožka zhnědne i v hlubších vrstvách a opálení je trvalejší než při UVA.
Při překročení limitu absorpce dochází však k zarudnutí pokožky a tělo má dost práce s odbouráním velkého množství oxidovaných (řekněme spálených) a zničených buněk. Proto je určen bezpečný čas opalování pro každý typ pokožky a pro každý ochranný výrobek.
Trubice v soláriích mají různý výkon, a tudíž je třeba dbát na dobu slunění podle výkonu solária a počtu trubic. Trubice se také musí čistit a včas měnit, což se bohužel často porušuje. Proto je lepší chodit jen do ověřených certifikovaných solárií, kde se vám současně obsluha plně věnuje a pomůže vám se správným určením doby slunění. Nutná je také speciální kosmetika do solárií, která zabrání vysoušení a narušení kůže a ochrání vás před předčasnými vráskami.
Příznivé účinky solária
Účinky solária
- Příznivě působí: na kloubní onemocnění, bolesti zad, na srdce a krevní oběh, astma…
- Výrazně zlepšuje: kožní onemocnění akné, křečové žíly, plísně, ekzémy, lupénku…
- Stimuluje: imunitní systém.
- Zvyšuje: tělesnou výkonnost a sexualitu.
- Působí protistresově a jako prevence proti nachlazení a chřipce.
Jak často se může chodit do solária?
Intenzivní opalovací kúra obvykle probíhá tak, že se opalujete obden maximálně 10x s postupným prodlužováním opalovacích časů. Poté se doporučuje přestávka 3-4 týdny. Pro udržení opálení stačí jedna návštěva solária za 1-2 týdny. Počet opalování za rok nemá překročit 50-100 návštěv solária.